Lemmikloom ei tee pahandust põhjusetaLemmiklooma vaimse tervise eest hoolitsemine on sama oluline kui tema toitmine ja jootmine. Ei tasu üllatuda, kui päevad läbi üksinda kodus istuv või liigsest väntsutamisest väsinud loom hakkab ulakusi tegema.

Loomade refleksoloogi Aili Alveuse sõnul on looma psüühika hoidmiseks parim vigu ennetada. Tema kinnitusel vajab loom nagu inimenegi mängu- ja puhkeaega.

«Näiteks kui lapsele võetakse koju lemmikloom, ei tohi lubada teda pidevalt väntsutada, vaid tuleks arvestada looma eluviise,» rääkis Alveus. «Looma võttes tuleks esimestel kuudel lubada lapsel temaga mängida vaid paar tundi päevas ja järelevalve all.»

Kui loom hakkab pahandust tegema, on sellel alati põhjus, sest ükski loom pole hingelt pahatahtlik, kinnitas Alveus. «Näiteks kassidel on tavalisemaks pahanduste põhjuseks tülpimus ning igavus – pererahvas on pikad päevad tööl ja lemmikloom kodus üksinda,» ütles ta.

Närilised muutuvad Alveuse sõnul aga närviliseks, kui nad ei saa piisavalt magada. Sel juhul õpivad nad end kaitsma hammustades ja võivad pikaajalisest kurnatusest koguni surra. Alveus soovitab võtta närilisi paarikaupa ja ühest perekonnast, sest siis elavad loomad rõõmsamalt.

Loomaarst Tiina Toometi jutu järgi võib lemmiku pahanduste tegemine olla ka mõne haiguse tunnus. Kasside puhul võib mitu probleemi tuleneda sellestki, kui kassipoeg võetakse liiga vara ema juurest ära.

«Kassipoeg peaks olema vähemalt 1,5 kuud, veel parem kaks kuud vana, enne kui ta pesakonnast ära võetakse,» ütles Toomet. Kui kass on aga üles kasvanud üksinda, võib hiljem teise kassi majjatoomine tekitada suurt tüli, sest esimene kaitseb oma territooriumi.

Koerte puhul tekitab Alveuse sõnul enim probleeme nende üleliigne energia. «Koerale on seetõttu vajalik küllaldane liikumine, perekonna lähedus ja koostöö. Kui neile seda ei võimaldata, võib juhtuda, et nende psüühika läheb nihkesse,» ütles ta.

Probleemide ilmnemisel tasub mõelda, kuidas elavad lemmiku liigikaaslased vabas looduses, sest ka kodustatud loomadel on instinktid siiski säilinud, lausus Alveus. «Näiteks hobused olid kunagi ammu kütitavad loomad ja nende hirm ning vajadus iga krabina peale reageerida on säilinud,» lisas ta.

Ka kinnitas Alveus, et koer vajab kindlasti dressuuri.

Et lemmik ei teeks pahandust:

• Lapsele lemmiklooma võttes ei tohiks lubada loomakest terve päeva väntsutada, vaid tuleb arvestada, et pisike loom on nagu laps, kes vajab rohkem und.
• Kui plaanis on võtta mitu looma, tuleks nad soovitavalt võtta ühest pesakonnast, sest hiljem teist looma majja tuues võivad lemmikud omavahel tülli minna.
• Looma ei tohiks pesakonnast liiga vara ära võtta – näiteks kasse ja koeri ei tohiks ema juurest ära võtta enne kahte kuud.
• Lemmikloom ei tee pahandust põhjuseta – kassidel on tavalisemaks pahanduste põhjuseks terve päev üksinda kodus olemisest tekkinud igavus, koertel aga üleliigne kulutamata energia.
• Leitud looma psüühika võib olla häiritud läbielamistest. Temaga tuleks olla väga kannatlik ja teda ei tohiks kindlasti karistada.
• Ka lemmikloomad vajavad reegleid, neilegi saab selgeks õpetada sõna «ei!».

Allikas: Postimees


Tagasi