Paugukartlikkus, helidetundlikkus
Selline probleem vőib olla geneetiline, sellisel juhul on peaaegu lootusetu seda välja ravida. Mőnedele koertele teevad väidetavalt teatud hääled lausa füüsiliselt valu. Arvatakse ka, et mőned koerad vőivad saada äikese ajal elektrilööke, näiteks kui koer tunnetab äikest ette ja äikese ajal üritab pőgeneda nt vannituppa ja üritab ennast maandada.

Üldiselt vőib öelda, et kui koer on őppinud paugukartlikuks, siis saab teda ka ümber őpetada. Samas on tähtis ka teada, et paugukartlikkus progresseerub nagu teisedki koerte hirmud ja enamalt jaolt ka probleemkäitumine.

Igatahes tuleb kutsikat igasuguste helidega vőimalikult varakult harjutada, ta vőib ehmuda küll kergesti, kuid saab tavaliselt sellest ehmatusest ka sama kergelt üle, loomulikult peab koeraomanik sellistes olukordades őigesti käituma ja kutsikat julgustama hirmus üle saama, näidates, et helides ei ole midagi hirmsat.

Mina viisin näiteks oma 9 nädalase kutsika julgelt äikese ajal őue ja mängisin temaga, ta ei pannud müristamist tähelegi. Tegin seda spetsiaalselt, et ta tulevikus äikest ega müristamist ei kardaks.
Kuidas siis toimida paugukartliku koeraga? Muidugi teda järkjärgult helidega harjutades!

Alustama peaks niivőrd vaiksest helist, et see veel koera pőrmugi ei häiri, tasapisi suurendatakse heli tugevust. Alustada vőiks kodust, kus koer tunneb ennast niikuinii kindlamalt, kasutada saab näiteks telekat, eks neid actionfilme näidatakse tihti ja sealt kostub ju paugutamist palju. 
Selline őpetamine vőtab omajagu aega, pakun välja, et oma pool aastat regulaarset tööd, aga tulemus on seda väärt!
Tuleb jälgida, et helide tugevust tőstetakse väga ettevaatlikult. Enne ei tohi helitugevust tősta, kui koer ei reageeri antud tugevusele mitte mingilgi moel!

Kasulik on harjutuste ajal koera toita vői temaga mängida, koera masseerida, kuidas koerale rohkem meeldib - niimoodi vőib hirmu allika koerale “meeldivaks” heliks teha. Pőhiline on ta tähelepanu häirivatest teguritest eemale juhtida – kasuta oma fantaasiat, sina ju tunned oma koera kőige paremini. Meeles tuleks veel pidada, et stressis koer on alati vastuvőtlikum igasuguste ärritite suhtes, tema hirmukünnis on madalamal.

Kindlasti tuleks ka paugukartlikku koera aktiviseerida. Kui probleem paistab olevat pärilik, ei jää muud üle, kui lasta koeral rahus oma asemel olla, äikese ajal vőib panna talle kasvői vatitropid kőrva, tuleb teha kőik, et koeral oleks olemine vähemalt talutav.

Äikese- ja helidehirmust tekkinud ärevuse puhul on välja töötatud toode Thundershirt, mida soovitavad tuhanded veterinaarid ja koerakoolitajad üle kogu maailma.

 


Tagasi