Miks koerad hauguvad
Miks koerad sedavõrd palju hauguvad?

Kuigi paljud loomad kasutavad häälitsustena haugatusi, ei tee keegi seda nii palju kui kodustatud koerad. Teadlaste hinnangul on kodukoerte haukumine seotud pigem nende 10 000 aasta taguse metsiku taustaga kui sooviga inimesega suhelda.

Evolutsioonibioloog Kathryn Lord Massachusettsi ülikoolist ei nõustu haukumist selgitavate inimesest lähtuvate argumentidega, mis käsitlevad haukumist kui koera suhtlemisvormi inimesega. Lord väidab ajakirjas Behavioural Processes avaldatud artiklis, et haukudes ei püüa koer edastada teatud kindlat sõnumit, nagu näiteks "mängi minuga" või "tahan õue".

Tema arvates on vastus seotud prügikastide ja võõraste eemalepeletamisega.  Selle asemel võib haukumine olla signaal grupile, mis kujutab endast koostööd kiskjate eemalepeletamiseks, mille käivitab üks liige, kes avastab läheneva ründaja.

Koer näitena väidetavalt haugub kuna tunneb sisemist konflikti ära jooksmise ja kutsikate kaitsmise vahel. Juhul kui grupp haukumisega kaasa tuleb, hirmutab see ründaja tihtipeale põgenema. Kathryni ja tema kolleegide arvates hauguvad koerad tänu sellele sisemisele konfliktile ja karjana käitumisele, kuid kodustatud koerad hauguvad rohkem kuna neid pannakse ning nad panevad ise end taolistesse konfliktsituatsioonidesse palju tihedamini.

"Me leiame, et koerad hauguvad just sisemise konflikti ja karjainstinkti pärast. Kodustatud koerad hauguvad teistest loomadest rohkem, sest nad sattuvad konfliktiolukordadesse sagedamini", selgitas Lord.


Tagasi