Mille järgi kvaliteetset koeratoitu ära tunda
Valik paljude turul olevate toidubrändide seast ei olegi nii lihtne. Milline siis on tõesti kvaliteetne toit? Kas ostes võimalikult kallist koerasööki saab olla kindel, et see on ka kvaliteetne?

Koeratoidu kvaliteedi määrab selles kasutatud toorainete kvaliteet ja toidus sisalduv liha hulk, kirjutab Eesti Päevaleht.

Selle asemel, et uskuda kinnisilmi tootjate erinevaid reklaamlauseid („pikendab eluiga“, „aeglustab vananemist“, „veterinaarid soovitavad“, „kõrgeim kvaliteet“, „kõige naturaalsem“ jne) või lähtuda lihtsalt tuntud kaubamärgist, võiks pöörata tähelepanu koostisainete loetelule toidupakil.

Koostisained on pakendil toodud kaalu järjekorras – st. kõige esimest ainet on toidus kõige rohkem jne. Mida täpsemalt on koostisained lahti kirjutatud, seda parem, st. tootja näitab ja garanteerib täpselt, mida toit sisaldab.

Vältida võiks sööke, millede pakil on kirjas mõni järgnevatest väljenditest: erinevad lihatooted, subproduktid, erinevad teraviljad, loomsed tooted, loomsed kõrvalproduktid, lihamass, juurikamass, kondijahu, peedimass. Välja peaks olema toodud täpselt, millist liha või teravilja toode sisaldab mida täpsemalt seda parem. Üldised väljendid nagu näiteks lihatooted, ei anna tarbijale vajalikku informatsiooni, sest seal taga võib peituda väga erinevaid aineid.

Lisaks võiks ettevaatlikkusega suhtuda toitudesse, mis sisaldavad maisi, nisu, sojajahu või peedimassi, need kõik on odavad täiteained ning võivad tekitada allergilisi reaktsioone.

Liha või lihajahu, mis seal vahet on?

Paljude koeratoidu tootjate pakenditelt võib leida koostisainete nimekirjas esikohtadel kana- või lambaliha. Sellega üritatakse tarbijale jätta muljet, et toit on valmistatud liha baasil ja liha on ka peamine koostisosa.

Kuivtoidus ei ole võimalik kasutada liha värskel kujul, kuna siis ei säiliks toit nädalatki. Lihamass enne töötlemist sisaldab 70% niiskust e. vett, mis valmistamise käigus aurustub ja vähendab liha kogust 2/3 võrra jättes toidu põhikomponendiks teraviljad, mis muidu nimekirjas on tagapool.

Seega tuleks eelistada loomatoitusid, mille koostises on esikohal lihajahu, mis sisaldab vähem kui 10% niiskust ning 50 - 65% lihavalku. Töötlemisel lihajahu mass enam ei vähene, seega jääb toit ka valmis kujul lihal aseeruvaks.

Muidugi ei ole tõeliselt kvaliteetne toit odav – selles sisalduvad täisväärtuslikud toorained on kallid. Samas ei ole sugugi iga kallis toit kõrge kvaliteediga. Hinna juures võiks jälgida ka päevaseid toitmisnorme.

Tänu kõrgekvaliteediliste toitainete paremale omastatavusele koera poolt on päevane toidunorm väiksem ja toidukott kestab kauem.

Märksõnad:

Tagasi