Küsimus:


Tere!

Meil on kodus pea 9 kuune saksalambakoer. Viimasel ajal on ta hakanud haukuma inimeste ja jalgratturite peale, kes mööduvad majast. Mõni hommik on ta rahulik nagu ei paneks möödujaid tähelegi, aga samas teine hommik jookseb aia ääres edasi ja tagasi ning ainult haugub. Kui teda kutsuda, siis ta ei kuule ega näe sind. Käime temaga koertekoolis kuulekust õppimas. „Siia" kutsumine sai juba esimese korraga koolis selgeks, aga viimane kord ütles treener, et koer peab täitsa minu ette istuma, siis see tekitas koeras segadust ja ta ignoreeris minu käske. Kas see mõtetu haukumine võis tulla sellest, et koer ei saa aru mida temalt oodatakse? Kuidas peaksin koera edaspidi õpetama (mind täitsa rahuldab see, et ta istub minu ette umbes poole meetri kauguses)?  Kui käime jalutamas, siis ta on üritanud paar korda haukuda ja ratastele järgi minna, aga kindla „ei" peale on ta kuuletunud. Ühe korra kui enne jalutuskäiku hakkas ta hüppama ja haukuma inimese peale, siis viisin ta aeda tagasi ja ignoreerisin teda täielikult. Ise läksin oma plaanitud rada, koer vaatas  aia ääres niutsuvalt järgi.

Teine mure on seoses kaevamisega. Olen proovinud pea kõike mida õpetavad raamatud ja erinevad treenerid, aga tulutult. Öeldakse, et koer kaevab kui tal on igav, aga ma ei saa ju koguaeg temaga õues mängida ja tegeleda. Käin temaga 2 korda päevas jalutamas ja kui ilm vähegi võimaldab, siis ka aias mängimas. Mis signaale ma peaksin koerale anda, et ta saaks aru, et see tegevus ei ole õige?

Loodan väga, et leiate aega minu kirjale vastata.

Lugupidamisega, Ingrid

Vastus:

Tere Ingrid! Noore koera käitumises väljenduvad suhtlusel tekkivad arusaamatused väga kiiresti, vanema koeral veidi aeglasemalt ja salapäraselt. Noorel suures osas just seetõttu, et areneb kogu tema füüsis koos psüühilise poolega ning ta saab aina uutest ja uutest kogemustest vundamendi loomiseks tükikesi. Kui need tükikesed on üksteist välistavad hakkab koer testima ning enamasti väljendub see iseseisvas otsuste tegemises. Eriti hästi ja teravalt väljendub see streikides ja valikulises kuulmises ning hilisemas, reaktsioonidele vastavas seisukoha loomises, 7-13 kuuselt ning 1,8-2,5 aasta vahel.

Iseseisvad otsused ongi need mida te oma koera käitumises tajute tihti endale sobimatute või ebameeldivatena. Kuna tema jaoks ei ole olukord veel täielikult paika loksunud jätkub alaline testimine ning küsimustele vastuste otsimine. Koera esmaseks kohuseks, ükskõik mis kohal ta karjas ka ei ole, on karja hoiatamine ohu eest. Seda instinkti järgivad koerad väga truult ning omanikult saadud tagasiside peale tõstavad kaitset või rahunevad ja oskavad läbi õigete signaalide ja sealt tulnud kogemuste ennast ise kontrollida ja õigeid otsuseid teha.

Koolitusest tulnud segased signaalid (kui on eeldatud palju ja mitte õiget omandamisjada kasutatud) tekitavad koeras loomulikult arusaamatust ning seeläbi kasvatavad ka frustratsiooni. Esimene vale reaktsioon koera ignoreerivale käitumisele on piisav põhjus seda meetodit segaduste vältimiseks omakasuks uuesti kasutada. Üksteisele vastukäivaid ning arusaamatuid signaale väljastavad aga ainult nõrgad juhid (see ei tähenda füüsilist ega tahtejõunõrkust vaid taustteadmiste nõrkust millest tuleneb vale otsus ja kahtlused). Koera jaoks nõrk juht lihtsalt ei tea ise kuidas olukorda lahendada ning kuidas parima lahenduseni kõigile pooltele arusaadavalt jõuda. Seega on teil osaliselt õigus kahtlustada trennis järsult muudetud elemendi mõju koerapoolsete otsuste tegemisel teie üle. Koer tunnetab ju ka seda kui teile on treeneri poolt edastatu segane või soovimatu (tekitab vastumeelsust kuna teile sobib ka teisiti), ta tunnetab teis seeläbi väljunud hormoonide lõhnu ning tajub ebakindlust. Ignoreerimisega võtab koer kindlalt juhtotsad enda kätte.

Kaevamise kohta saab lugeda siit .

Kahjuks ei saa kuulekusega juhistaatust muuta nii, et see toimiks koera enesekontrolli tasandil. Selleks on siiski vajalik rahulik kindla vundamendi loomine teievahelises suhtluses ehk juhistaatuse kindlate signaalidega enda kätte võtmine.

Amichien Bondingu meetodi abil saate õppida just neid, koeraga suhtlemiseks hädavajalikke oskusi. Kui Koerakuulaja raamat ja meetodi kasutamine ei ole andnud teile iseseisvalt tulemusi on soovitav koju kutsuda Koerakuulaja, kes aitab teid kohapeal probleemi juuri mõista, koera lugema ja seeläbi olukorda kontrolli all hoidma.

Lugupidamisega,
Kärt Pingas, koerakuulaja


Tagasi