Küsimus:

Tere,

Meie segaverelisel suuremat kasvu isasel koeral diagnoositi kolm nädalat tagasi neerupuudulikkus. Koer on 8,5 aastane. Vereproov on lisatud.

Urea üle 50 mmol/l  (Norm kuni 9)
crea       735  umol/l    (Norm kuni 115)
Ast        28,5 U/l
Alt         23,8U/l
Glu        6,95 mmol/l
Alp        69,1  U/l
Erütr. 6,78
Hct.   41,1
Hgb.  15,0
Leuc. 4,3
Segm. 3,1
Lümf.  0,8
Mon.   0,3
Tromb. 295

Arstid soovitasid anda koerale ainult spets toitu, mida ta alguses ka sõi. Esialgu nii kuivtoitu, kui konservi, siis ainult konservi ja tänaseks päevaks ainult spets. toitu ei söö ta üldse. 

Oleme üritanud talle anda veega keedetud putru segatuna konserviga, seda ta alguses sõi, aga nüüd enam mitte. Oleme katsetanud erinevate firmade toite ja ükski neist ei ole talle  enam meele järgi. Samas, kui meie teise koera tavatoit  Chappi on jäänud järelevalveta, sööb ta selle kohe ära. Kogu selle haiguse juures on ta suhteliselt heatujuline: mängib, jookseb, tunneb huvi erinevate asjade vastu. Ma saan aru, et ta ei saa kunagi sellest haigusest terveks, aga ikkagi tahaks, et nii kauaks kuni talle on elupäevi antud saaks ta normaalselt elada ja süüa.

Palun andke meile nõu, mida peaksime talle süüa andma ja kuidas edasi käituda. Ehk oskate meile soovitada veterinaari, kes spetsialiseerunud sisehaiguste peale. Olen lugenud, et õige toitumise korral saavad koerad päris pikka aega selle haigusega elada.

Ette tänades,
Tiina

Vastus:

Neerunäitajad Teie koera veres on väga kõrged. Koerad on väga vaprad ja seepärast näeme väga sageli, et koera enesetunne ja vereproovi vastus on nagu kaks eri asja. Vereproovis tõusevad neerunäitajad, kui vähemalt 75% neerukoest on hävinenud, mistõttu ei suuda neer korralikult enam oma funktsiooni täita. Seetõttu kuhjuvad verre jääkained, mida ei suudeta neerude kaudu väljutada ja kuhjumise tõttu jälle kahjustuvad neerud veelgi.

Just selle pärast esineb koertel iiveldustunne, paljud ka oksendavad. Iiveldustunde pärast ei taha loomad süüa, eriti uut toitu. Üleminek tavatoidult neeruhaigete toidule tuleks teha 7-14 päeva jooksul. Vajadusel iiveldusvastased ravimid. Loomakliinikutes on müüa erinevate firmade toite antud probleemiga koertele. Proovige, äkki meeldib koerale mõni teine toit.

Väga tähtis on, et koer jooks vedelikku. Seepärast on hea pakkuda kuivtoitu näiteks veega segatult. Koerale maitsvat konservigi võiks veega lahjendada.

Eriti kahjulik on verre kuhjuv fosfor, seepärast tuleks neeruhaigete loomade toidu hulka segada alati fosforit siduvat pulbrit (nt Ipaktine).

Loomakliinikutes müüdavates eakate koerte toidus on ka vähendatud fosfori, proteiini ja soolade kogust, seega äärmisel juhul võib neid ka anda, see on ikka parem kui mitte midagi tegemine.

Päris kedagi konkreetset sisehaiguste arsti on Teile raske soovitada, see oleneb ka natuke asukohast. Eks suuremates linnades on suuremates kliinikutes paremad diagnostika ja ravivõimalused. Konsultatsioonile soovitan minna aga igal juhul, sest kui koer ei söö, tuleks ta tõenäoliselt panna mõneks ajaks tilguti alla ja edasine raviplaan vastavalt olukorrale.

Dr. Angela Sarapuu

Märksõnad:

Tagasi