Portselanhagijas

 

Portselanhagijas on pärit Prantsusmaalt, Franche-Comté maakonnast, Prantsuse Aplide idaosast, kus teda tuntakse ka Chien de Franche-Comté nime all. Vaid vähesed selle tõu esindajad elasid üle 1789. aasta Prantsuse revoilutsioonile järgnenud hirmuvalitsuse. Need isendid, kes paiknesid Švetisi piiri ääres, võeti aretajate poolt üle, kes lisasid tõule šveitsi hagija liine. Koerte arvukus on väike, neid kohtabki põhiliselt Prantsusmaal ja Šveitsis, mõningal määral ka Itaalias.

Oma nime on ta saanud värvi ning kehajoonte tõttu. Ta meenutab oma värvi, sära ja elegantsiga portselankuju.

Neid kasutatakse jahikoertena ja nad töötavad peamiselt karjades, peamiselt kasutatakse neid jänese- ning metskitsejahil. Ta on jahil energiline, toimekas ja vastupidav.

Portselanhagijas on iseloomult sőbralik, energiline, aktiivne ja rőőmsameelne. Lastega ja teiste koertega saab ta suurepäraselt läbi. Nad on väga sotsiaalsed ja ei talu üksindust. Sobib ta aktiivsele inimesele, vajab liikumist ja ninatööd.

Pea: tõule väga tüüpiline, kuiv ja kaunil kujuga. Üsna piklik, täitunud ent mitte jäme koon, tasapinnaline ninaselg kerge kaldega musta ninapeegli poole. Kuivad, mustakspigmenteerunud mokad. Kolp on üsna lai ning kuklakühm vaevaltmärgatav. Kergelt rõhutatud laubavagu ning üleminek otsmikult koonule. Silmad on tumedad, leebe pilguga.

Kõrvad asetsevad silmade kõrgusel, õhukused ning otstest pisut ümardunud. Nad paevad ulatuma ninapeeglini. Kael on üsna pikk, kalduvusega kaelalotile. Keha: hea pikkusega mahukas rinnakorv, küllaltki lame, rõhutatud turi. Selg on sirge ja lai, nimmeosa lihaseline, kergelt ülespoole hoiduv kõhujoon. Jäsemed: pikad ja hästi tahapoole hoiduvad õlad, esijalad on sirged, hea luustikuga, tagaosas normaalsed nurgad, hästi lihaselised reied ning madalad kannad. Käpad on üsna pikad, tugevate mõhnadega. Saba on keskmise pikkusega ning hoidub saablikujuliselt.

Liigutused on vabad, hoogsad.

Portselanhagijas on keskmise suurusega, turjakőrgus on 53-58 cm, kaal 25-28 kg. Karvkate on lühike ja sile, värvuselt valge, oranžide laikude täppidega. Tõule on iseloomulikud väikesed oranžid laigud silmadel.

Märksõnad:

Tagasi