Küsimus:


Tere,

Mul on viiekuune inglise bulldog. Ilus, tubli, tark ja muidu terve kutsikas, kuid viimasel paaril päeval on juhtunud imelik asi silmadega.

Mingil ajal ühel silmal pressib kusagilt välja selline roosa suur punn, See oleks nagu mingi osa alumisest laust, mis vahepeal nagu ripub ja punnitab nii, et pool silma on sellega kaetud. Siis see mõneks ajaks ise kaob ja siis jälle tuleb see kole asi sealt silmast välja.

Pilt on igal juhul kole vaadata ja tahakski teada, mis see selline on ja kas ka kuidagi ohtlik koerale? Mida peaksin tegema, olen proovinud natuke seda laugu vajutada, et see tagasi sinna sisse saada, kuid see ei ole aidanud. Ta lihtsalt läheb sinna ise tagasi- vahel. Vahel püsib terve päeva see jubedus.

Lugupidamisega,
Maigi

Vastus:


Siin on ilmselt tegemist kolmanda lau taguse pisaranäärme väljasopistumisega (inglise keeles nn. cherry eye). Kui väljalangemine on ajutine ja probleem vahepeal ise taandub, siis soovitan miinimumprogrammina pöörduda loomaarsti poole, kes õpetab, kuidas nääret ettevaatlikult tagasi lükata ja määrab vajaliku põletikuravi, et ärritust vähendada (silmatilgad või -salv).

Ideaalis tuleks koeraga pöörduda silmaprobleemidega süvendatult tegeleva loomaarsti vastuvõtule (ja seda kindlasti siis, kui pisaranääre ise tagasi ei lähe). Silmaspetsialistiks on Eestis dr. Ülle Kell, kes võtab põhiliselt vastu Tallinnas Tiina Toometi Kliinikus, ent regulaarselt ka üle Eesti teistes kliinikutes vastuvõtupäevi korraldab, samuti tegeleb silmaprobleemidega dr. Andþela Lehtla Tartus Eesti Maaülikooli Loomakliinikus.

Märksõnad:

Tagasi