Šokolaad on maitsev nii inimeste kui ka meie neljajalgsete sőprade meelest, kuid kui inimestele vőib ta tekitada ülekaalu, migreeni vői vistrikuid, siis koerte puhul on tagajärjed palju hullemad. Inimeste jaoks valmistatud šokolaadi söömine vőib lőppeda koerale surmaga.  Dick Molay, Good Dog ajakirjast, küsitles Illinois’i Ülikooli toksikoloogia proffessorit William Bucki, et uurida täpsemalt šokolaadi mőju koertele.  Šokolaad on maitsev nii inimeste kui ka meie neljajalgsete sőprade meelest, kuid kui inimestele vőib ta tekitada ülekaalu, migreeni vői vistrikuid, siis koerte puhul on tagajärjed palju hullemad. Inimeste jaoks valmistatud šokolaadi söömine vőib lőppeda koerale surmaga.

Dick Molay, Good Dog ajakirjast, küsitles Illinois’i Ülikooli toksikoloogia proffessorit William Bucki, et uurida täpsemalt šokolaadi mőju koertele.

"Koerad on vastuvőtlikud metüüliantiini-nimelisele kemikaalirühmale, kuhu kuuluvad nii kohvis sisalduv kofeiin kui ka teobromiin. Koerte ainevahetus erineb inimeste omast ja ainevahetus ei suuda neid aineid lagundada. Inimese organismil kulub nende mürkainete lagundamiseks keskmiselt 2-3 tundi, kuid koertel vőib see aga kesta koguni 18 tundi.

Koera organismis mürkainete ringlus toimib järgmiselt - koera maks lagundab aineteühendi, mis jätkab oma teekonda sapi kaudu soolestikku, kus ained taasühenevad algupäraseks, koerte jaoks mürgiseks metüülksaniiniks ning ainete ringlus kordub taas. Selle asemel, et mürkained laguneksid, jätkab koera organism enda mürgitamist üha uuesti ja uuesti.

Erinevad šokolaadisordid sisaldavad erinevas koguses kofeiini ja teobromiini. Kőige vähem sisaldab neid aineid piimašokolaad ja kőige enam tume, mőru šokolaad. Koera jaoks surmav kogus piimašokolaadi on u 56 g/kg. See tähendab seda, et 5 kg kaaluv koer saab mürgituse 280g šokolaadi annusest. Kusjuures tume šokolaad on üle kümne korra mürgisem!"

Metüülantiinimürgituse tundemärgid on oksendamine, rahutus, puudutustundlikkus, südamepekslemine, hingeldamine, lihaskrambid jne. Hiljem tekib nőrkus ning teadvusekaotus, järgneb kooma ning surm.

Šokolaadimürgituse saanud koeri on vőimalik päästa, kui pöörduda koheselt loomakliinikusse, kus koer pannakse tilgutite alla.

Dick Molay kirjutab artikli lőpuks: "Dr. Buck’i jutu pőhjal tundub, et keelega üle šokolaadijäätise limpsamine ei ole koerale väga ohtlik, kuid on mőtlematu tegu őpetada koera nautima šokolaadi maitset. Kutsikas, kes on jäetud üksi koju, vőib leida šokolaadi ja sel moel teha tahtmatu "enesetapu", ennast kogemata mürgitades.

Väikseimad kogused mis võivad saatuslikult mõjuda on:

113gr piimašokolaadi või 14gr tumedat šokolaadi väiksele koerale nagu chihuahua ja toy puudel
227gr piimašokolaadi või 57gr tumedat šokolaadi keskmist kasvu koertele nagu cockerspanjel ja taks
340gr piimašokolaadi või 113gr tumedat šokolaadi suurtele koertele nagu collied ja retriiverid

Märksõnad:

Tagasi