Täiteained koeratoidus on see, mida on lisatud toitu, et tekitada loomal täiskõhutunne, samaaegselt on täidise toiteväärtus olematu või väga väike. Samuti annab täiteainete lisamine koeratoidule kaalu, massi.

Mõned täiteained võivad ärritada Teie koera seedeelundkonda. Kui teil on vanem koer või koer, kel on tundlik seedimine või terviseprobleemid võib täiteaineid mittesisaldav koeratoit parandada tema üldist tervist ja heaolu.

Täiteainetega toit kaotab koera näljatunde väga lühikeseks ajaks ning tõenäoliselt peate teda seetõttu sagedamini toitma. Toitainetepuudusest tulenevalt ütleb koera keha koerale, et ta vajab rohkem toitu.

See on väga sarnane šokolaadisöömisele. Hetkeks tekib rahulolutunne, kuid üsna pea nõuab keha taas vitamiine ja mineraale, mida ta toimimiseks vajab.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et kui vahetate täiteainetest pungil koeratoidu täiteainetevaba koeratoidu vastu, märkate varsti, et koerale antavad toidukogused vähenevad, kuid koer on terve ja rahulolev. 

Täiteainetega toidule on tihti pihustatud loomarasva, et teha see koera jaoks vastuvõetavaks. Täiteainetega kaasneb risk, et need on saastatud putukamürkide, taimekaitseainete ja teiste kahjulike kemikaalidega.

Nii 2006 kui 2007.aastal oli lemmikloomatoidu tagasiostmise ja müügilt kõrvaldamise põhjusteks just saastunud täietained..

Lemmikloomatoidu tootjad lisavad täiteaineid toidule, et vähendada toidu tootmise kogukulusid ning pakkuda lemmikloomatoitu tarbijaile madalama hinnaga. Ometi suurenevad tarbija kulud toidule seetõttu, et seda tuleb rohkem ja sagedamini osta, kuna koer tarbib suuremaid toidukoguseid. 

Ostes kõrgekvaliteedilist toitu, tuleb esialgu välja käia küll suurem summa raha, kuid väheneb koera päevane toitmiskoguss ning toidukorra hind on kokkuvõttes odavam kui madalakvaliteedilisel toidul.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et toidud, mida müüakse toidukauplustes ja mõne suurema jaemüüja kaudu, sisaldavad teatud koguses täiteaineid. Koeratoidu müügi juures võib täheldada seda, et nii nagu on märgata mõnel toidubrändil hinnalangust, võib olla kindel, et täiiteainete osakaal toidus on samas suurenenud. Samuti tuleb arvestada, et reklaamikulud tuleb tasa teenida - seda paraku toidu kvaliteedi arvelt, keegi ei müü koeratoitu kahjumiga.

Lugege enne ostmist hoolikalt etikette, et hinnata toidu kvaliteetsust.

Mõned tavalisemad täiteaineterikkad toidu sisaldavad:
• Gluteeni sisaldavad ja teraviljatooteid, nt maisi ja nisu: need sisaldavad palju suhkrut ja kuna koerad on lihasööjad, on sel toidul nende jaoks väike toiteväärtus.

Tihti väljuvad teraviljatooted koera kehast samuti kui sisenesid, keha ei omanda neist toiteaineid.

• Soja: see täidis põhjustab paljudel loomadel allergiaid, mille tulemuseks võivad olla nii aevastamine, sügelemine, paistetus, anafülaktiline šokk ja isegi surm.
• Seemned: puuvillaseemned ja pähklid
• Punapeedi massi
• Loomade kõrvalsaadused ehk digest: Need on loomsed ülejäägid, mis tekivad loomaliha käitlemisel inimeste tarbeks. Need võivad sisaldada: sisikondi, kanapäid, kopse, maksasid, neere, kana- ja kalkunijalgu, linnusulgi, silmamunasid, nokki ja konte. Kana-, looma- ja muu kodulinnuliha kõrvalproduktid ei pruugi üldse liha sisaldada.
Looma seedeelundid, loomarasv, liha töötlemise kõrvalproduktid ja kana töötlemisest tekkinud kõrvalproduktide on kirjeldatud detailsemalt alljärgnevalt:
• Looma seedeelundid: töödeldakse lõpnud loomadest keemiliste protsesside käigus, mis võib olla tehtud tundmatute loomade tundmatutest kehaosadest mis on jahvatatud ühtlaseks massiks ja tõstab toote proteiinisisalduse numbrit.

Kõrvalproduktide saamiseks on hangitud loomi peaaegu ükskõik millisest kohast ja puudub kontroll nende kohtade kvaliteedi või võimaliku tooraine saastumise kohta.

Võib olla kasutatud igasuguseid loomi (surnud, haigustesse nakatunuid, vigaseid, hukatuid). Kitsed, sead, hobused, rotid, teepervelt leitud loomad, loomad keda hukatakse loomade varjupaikades, restoranidest ja supermarketitest tekkinud loomsed jäätmed jne.

• Loomarasv: Saadakse loomade kudedest töötlemise käigus ning päritolu on teadmata. Kunstlikke säilitusaineid, mida kasutatakse loomarasva säilitamiseks, peetakse üheks vähitekke põhjuseks
• Liha kõrvalproduktid: Need on lihast kasutamata jäänud osad, mis on loomade tapmise ja esmase töötlemise käigus tekkinud. See mass sisaldab: põrna, neeru, ajusid, kopse, verd, konte, magusid ja sisikondi.
• Kana kõrvalproduktid: jahvatatud ja sulatatud kanatooted, sh kaelad, jalad, silmamunad, küüned, sisikonnad ja väljaarenemata munad.

Et vältida täiteaineid oma lemmiklooma toidus, jälgige koostisosi koeratoidu etikettidel. Kuigi mõned ettevõtted nimetavad päris liha koostisosade loetelus esimesena, võib toidus olla siiski rohkem täiteaineid kui päris liha ning suhe võib olla selline, et kvaliteetse koostisosa osakaal muutub tähtsusetuks.

Naturaalseid lemmikloomatoite müüvate ettevõtete müüjad aitavad Teil heameelega paremini aru saada täidistega seonduvast ning valida kõrgekvaliteedilist toitu Teie koerale.

Täname: Aleksander Penner

Märksõnad:

Tagasi