Küsimus:

Tere.

Olen paaril päeval tähele pannud, et toakoer näkitseb saba juurest seljapealt. Vaatasin (arvates, et äkki kirbud) ja selle koha peal on roosakad punnid - justkui sääsehammustused. Mõni on katki näksitud.

Milles võib asi olla? Kas kirbud (ei ole küll leidnud) või miskit muud. Kas millegiga võib määrida või tuleks arstile minna?

Koera perenaine

Vastus:

Tere,

Kirbud on ikkagi kahtlusalune nr.1, kuigi te neid ei näinud. Seljapealne sabajuurest ülalpool on just nende meelispaik, aga leida on neid üsna raske, kui koer just kirpudest ei kubise. Väga sageli ei näe me looma seljas ühtegi elukat, sest nad käivad koera kasukas vaid einestamas ja poetavad oma munad (neid on sadu) põrandale, diivanitesse, väliskekkonda – igale poole, kus koer liigub. Sealt siis kooruvad paari nädalaga uued kirbud. Ühest kogemata kojutoodud kirbust võib väga kiiresti suur probleem tekkida. Eriti veel siis, kui koer on kirbuhammustusele allergiline. Tundub, et teie koer on ,sest on tekkinud punnid ja tugev sügelus.

Peske koera ravishampooniga (saate loomakliinikust – näiteks Hexocil), kasutaga spot-on (täpilahus) kirburohtu korralikult iga 4 nädala tagant kõigile loomadele (kui teil on veel mõni kass või koer), tõmmake tolmuimejaga üle kõik toad, kus koer liigub ja pehme mööbel, kui koer käib ka seal lesimas. Tolmuimeja kott põletage ära. Kui on palju vaipu, pehmet mööblit ja selliseid pragusid/nurgataguseid, mida tolmuimejaga võib-olla korralikult puhtaks ei saa, kasutage tõrjevahendit Indorex Spray (saab loomakliinikust).

Kui peale pesu ja kirburohu panekut punnid ja näksimine ei kao, tuleks arstile näitama minna, sest sageli lisandub kirbuallergiale nahapõletik, mida peab antibiootikumidega ravima.
Kirja teel diagnoosimine ei ole muidugi päris korrektne tegevus, aga arvestades aastaega ja probleemset piirkonda, on kirbuallergia väga tõenäoline. Ja isegi kui hakata mingeid muid põhjusi otsima, on korralik kirbutõrje ja kirbuallergia välistamine esmavajalik.

dr.Tiina Toomet

Märksõnad:

Tagasi