Ameerika Staffordshire terjer
Ajalugu

Ameerika Staffordshire Terrieri esivanem, Staffordshire Bull Terrier, arenes Inglismaal, kust ta toodi Ameerika Ühendriikidesse 19 sajandi keskpaigas, et vőidelda sealsetel koertevőitlustel.
Suur tähtsus oli mehel nimega Charlie Lloyd, kelle toodud koerad “Pilot”, “Paddy” ja teised koerad mängisid olulist rolli Ameerika haru moodustumisel.

Aretajad suurendasid Briti versiooni koera suurust ja kőrgust. Kőrvad kupeeriti, rőhutamaks massiivset pead ja vältimaks nende ära rebimist vőitluse käigus.

Läbi aegade on sellele koerale omistatud erinevaid nimesid: Bull-and-Terrier, Pit Dog, Pit Bull Terrier, Ameerika Bullterrier, jm. Samal ajal kui osa koertest hukkusid vőitlustel, valvasid teised őnnelikumad inimeste majapidamisi.

1900 aastal keelustati Ameerikas koertevőitlused ning rühm huvilisi, kes vastandusid kriminaalsele tegevusele, tahtsid edutada selle tőu teisi omadusi. Nii teenis Ameerika Staffordshire Terrier oma riiki esimese maailmasőja aegadel. Kőige silmapaistvamaks osutus koer “Stubby”, kes saavutas koguni seersandi auastme. Tőu uuele imagole oli oluline vältida seost vőitlustega.

Kasvataja Joe Dunn juhtis liikumist moodustamaks klubi. Selle tegevuse tulemusena sai Staff tunnustatuks Ameerika Kennel Klubi poolt (AKC) 1936 aastal. Sőna Ameerika lisati 1972 aastal, et eristada tőugu äsja AKC poolt registreeritud Staffordshire Bull Terrierist.

Tutvustus

Selle tőu kaasaegne versioon on armastav ja usaldusväärne inimestega. Kőrge tolerantsuse tase, mis teenis tőugu koerte vőitluste ajal, teeb selle koera ebatavaliselt kannatlikuks. Vaatamata sellisele lahkusele inimestega, säilib mőnedel Staffidel terrieritele omane riiakus teiste loomade suhtes, mida tuleb jälgida. Kasukas vajab vaid paari tőmmet harjaga, et püsida puhas. Kőige tugevamini väljendunud Staffi omadus on tema julgus.
Tőul on ka imepärane vőime teha vahet sőpradel ja vaenlastel. Ta on kiire ja tähelepanelik őue valvur. Kőik need omadused teevad selle tőu heaks valikuks nii eramajas kui korteris.

Tekst: Kennel Ferus Lucis

Tõustandard:
FCI KLASSIFIKATSIOON:
Rühm 3
Terjerid
Alarühm 3
Bull-tüüpi terjerid
Töökatseteta

ÜLDMULJE:
Ameerika staffordshire’i terjer peab jätma oma suuruse kohta väga jõulise mulje; hea ehitusega koer, lihaseline, kuid liikuv ja graatsiline, ülimalt tähelepanelik ümbruse
suhtes. Ta peab olema väliselt jässakas, mitte pikajalgne ega võidujooksja-tüüpi. Tema julgus on muutunud vanasõnaks.

PEA:
Keskmise pikkusega, tervenisti sügav.
PEAPIIRKOND:
Kolju: lai.
Üleminek laubalt koonule: selgelt eristuv.
NÄOPIIRKOND:
Nina: kindlasti must.
Koon: keskmise pikkusega, ülevalt ümardunud ja langeb järsult allpool silmi.
Mokad: liibuvad ja ühtlased, pole lõdvad.
Lõuad/hambad: hästi piiritletud. Alalõualuu on tugev ja peab omama haardejõudu. Ülemised hambad peavad
eest alumisi väljaspoolt tihedalt katma.
Põsed: väga esiletungivad põselihased.
Silmad: tumedad,ümarad, asetunud teineteisest kaugele ja madalale koljusse. Laud ei tohi olla roosad.
Kõrvad: kõrge asetusega. Kupeeritud või mitte, eelistatakse viimast. Kupeerimata kõrvad peavad olema
lühikesed ja need peavad seisma roosikujuliselt püsti või poolpüsti. Täielikult lontis kõrva tuleb karistada.
KAEL:
Raske, pisut kaardunud, kitseneb õlgadelt kolju suunas. Nahk ei tohi olla lõtv. Keskmise pikkusega.

KERE:
Seljajoon: selg suhteliselt lühike. Kergelt laskuv turjast tagaosa suunas ja sujuva lühikese langusega sabajuure suunas.
Nimme(lanne): kergelt ülespoole.
Rindkere: sügav ja lai. Roided on hästi kaardunud, ligistikku, tagant sügavad.
SABA:
Suurusega võrreldes lühike, madala asetusega, kitseneb peene otsani; ei ole rõngas ega kaardunud selja kohale. Ei kupeerita.

JÄSEMED:
ESIJÄSEMED:
sirged, tugeva luustikuga
Õlad: tugevad ja lihaselised, laiade ja langevate abaluudega.
Kämmal: sirge.
TAGAJÄSEMED:
hästi lihaselised.
Kannad: madala asetusega, ei pöördu sisse-ega väljapoole.
Käpad: mõõduka suurusega, hästi kaardunud ja kompaktsed.

LIIKUMINE:
Vetruv, ilma kiikumise või küliskäiguta.

KARVKATE:
Karv: lühike, tihedasti liibuv, katsudes jäik, läikiv.
Värvus: mistahes värvus, olgu ühe- või mitmevärviline või laiguline. Ei soosita koeri, kes on enam kui 80% valged, musti kõrbpiirdega ja maksavärvi.

SUURUS:
Suurus ja kaal peavad olema proportsioonis. Eelistatakse isaseid turjakõrgusega 18-19 tolli (46-48 cm) ja emaseid 17-18 tolli (43-46 cm).

Tagasi