Inglise springerspanjel FCI klassifikatsioon: rühm 8,alarühm 2-linde lenduajavad koerad(jahikoerad)

Inglise springerspanjel on väga vana tőug, teda kasutati jahikoerana, ta töötas hästi nii vees kui ka maal. Tema ülesandeks oli lindude ülesajamine.

Inglise springerspanjelil on väga hea iseloom, just hea iseloomu tőttu on ta väga populaarne eriti Inglismaal. Ta on väga sobiv perekoeraks, armastab lapsi ja saab ka teiste koertega hästi läbi. Toas on ta väheaktiivne, kuigi vajab palju liikumist.

Ta on tark, kergesti koolitatav, rőőmsameelne ja tööhimuline. Öeldakse, et ta on alati heatujuline ja valmis oma peremehele meelejärele olema.
Päritolu

Inglise springerspanjel-nagu nimigi ütleb,on ta pärit inglismaalt. Inglise springerspanjel on linde ülesajav linnukoer, kelle algne ülesanne oli ajada saak vőrku vői hurtadele ette. Samal ajal eraldati üksteisest ka kaks tőugu, inglise springerspanjel ja welshi springerspanjel. Sealt sai alguse tőu populaarsus kogu maailmas.

Eriti soositud on tőug Usa-s, Inglismaal ja pőhjamaades. Rootsis on inglise springerspanjel tőugude populaarsuselt kümnendal kohal.

Eesti on inglise springerspanjel suhteliselt tundmatu ja uus tőug. Esimene springer toodi Eestisse 1999.a. ja peale seda on sündinud kolm pesakonda Eestis. Nii mőnigi Eestis sündinud koertest on ennast edukalt tőestanud töökoerana, näituseringis kui ka agilitis.

Areng

Springerite kasvatustöö sai alguse 18 sajandil. Algselt kutsuti tőugu norfolki spanjeliks, kuigi Norfolki aladel ei toimunud erilist kasvatustööd, tuli nimi krahv Norfolki järgi, kes asus Sussexis. Aastal 1902 sai tőug ametlikult inglise springerspanjeli nimetuse ja vőeti inglise kennelklubi tőunimekirja.

Kehaehitus

Proportsionaalne, tugeva kehaehitusega, keskmise suurusega koer.Koera välimusest peaks selgelt olema ära tuntavad kőik selle tőu tüüpilised omadused. Ameerika näitusetüüp- koertel on ruutjas kehaehitus, nad on kasvult veidi väiksemad,tagumised nurgad tugevasti arenenud,esimesed sirged. Karvkate on raske ja pikk,koera pea kujus puuduvad tőuomased tunnused, iseloomult veidi tugevamad.

Jahitüüp- ei meenuta millegi poolest oma välimusega klassikalist näitusetüüpi. Nad on lühikarvalised,pika kehaga ja väga väikest kasvu. Nad erinevad tugevasti tőumäärusest.Samas on nad ideaalsed jahikoerad ja kuuluvad kindlasti linde ülesajavate koerte eliiti. Tőuaretuses ei panda kokku näituse- ja jahitüüpi koeri.

Iseloom

Inglise springerspanjel on loomult positiivse ellusuhtumisega, aktiivne, avatud ja inimesele meeldimissooviga koer. Tal on suur tegutsemisvajadus, väga meeldib ujuda.

Nad naudivad väga inimeste juuresolekut ja seltskonda , sőidavad meelsasti autoga kaasa ka pikemad reisid. Kui springer saab küllalt liikuda on ta kodus rahulik ( diivani) koer, kes haugub suhteliselt vähe. Täiskasvanud koer on meelsasti kodus üksi ka pika tööpäeva.

Springer ei sobi elama aastaringselt őues samuti ei ole temast ka valvekoera. Argus ja tigedus on tugevad iseloomu vead.

Karv

Karvkate poolpikk, pehme, sirge, tihe ja ilmastikukindel. Inglise spingerspanjelit tuleks harjata kord nädalas,vajadusel ka pesta. Harjamiseks sobib pehmemate piidega kraas ja keskmise pii laiusega kamm. Pesemiseks sobivad šampoonid, mis on mőeldud pikakarvalistele koertele, samuti balsam, mida vőiks panna peale pesu pikamale karvale, et vältida selle pulstumist.
Trimmimist vajaks kodukoer 2-4 korda aastas,sőltuvalt karva kasvust. Näitusekoeri trimmitakse kaks nädalat enne näitust, pestakse ja föönitatakse üks päev enne näitusele minekut. Näitusele mineva springeri karv peaks välja nägema siidine, läikiv ja sirgelt langev. Vähemalt 1-2 korda kuus tuleks puhastada koera kőrvad ja lőigata küüned.

Värvus

Pruun valgega, must valgega, kolmevärvilised

Suurus

Turjakőrgus u 51 cm, kaal 18-25 kg.
Märksõnad:

Tagasi