Koer ketti? EI!Need peremehed, kes koera nädalapäevadeks ketiga kuudi külge aheldavad, rikuvad koera tervise!

Västriku Loomakliiniku juhataja ja loomaarsti Valdeko Paaveli selgituse kohaselt põhjustab ketisolek koerale lisaks füüsilisele kannatusele ka stressi. Pettumuse ja pinge tagajärjel võivad neljajalgsel sõbral tekkida mao- ja soolestiku haavandid, samuti ainevahetushäired ning muud tervisehädad, millele esmapilgul ei oska nimegi anda. ­Stress teeb looma erinevatele haigustele vastuvõtlikumaks.  

“Koer on karjalise eluviisiga loom, tal on alati vaja seltskonda, kellega suhelda. Kett ahistab ja sunnib ühel kohal olema,” selgitab Valdeko Paavel. “Kui ei ole võimalik tagada seltskonda liigikaaslaste näol, peavad seda pakkuma inimesed. Nuuskimine ja jooksmine on koerale eluliselt vajalik. Juhul, kui teie neljajalgne sõber tahab pidevalt kodust plehku panna, tuleks loom lihtsalt steriliseerida.”  

Vähese liikumisvõimalusega majavalvuri terviseprobleemidele viitab tema käitumine – loom on hommikuti kange ega taha end eriti liigutada. Käpaliigeste jäikuse leevendamiseks saab muretseda loomakliinikutest valu- ja põletikuvastaseid ravimeid. On ka kõhredevahelist ainevahetust parandavaid preparaate, mis aitavad toota liigesevedelikku, et koera jäsemed oleksid plastilisemad ja liikuvamad.

“Halvemal juhul, kui koer on haigestunud kroonilisse liigesepõletikku ehk osteoartriiti, toob ravikuur ainuüksi leevendust,” lausub Paavel. “Paraku ei saa neljajalgset sõpra sellest tõvest terveks ravida.” 

Õuevalvurina peetavale koerale sobib vabaduse piiramiseks pigem korralik ja kõrge aed, ent ka siis peab tal olema koht, kuhu varjuda vihma, tuule ja pakase eest. Isegi kui esialgu paistab, et lemmik ei võta talle ehitatud koda omaks, saab ta sinna vajadusel varju minna.

Allikas: Targu Talita

Märksõnad:

Tagasi