Koolitus - Istu, kõrvalkõndEnne koolitust jaluta oma koeraga - lase tal nuuskida, rahuldada oma vajadused jne. Parem, kui koer oleks söömata ja puhanud.)

Koolitus algab poova kaelarihma kaela panekuga. Tuleb jälgida, et rihm oleks õiges asendis st. et kett jookseks vasakult ülalt, mitte alt.Vastasel juhul see poob pidevalt ja koeral on ebamugav. Rihm peab koheselt peale järsku tõmmet lahti vajuma, siis koer taipab, et kõik on jälle korras ja hästi.

ISTU = Algasend

Käsklus: "istu" ja käsklusega samal ajal tõmbame parema käega rihmast üles, vasakuga aga vajutame koera laudjale. Istumine koolitaja kõrval on algasend ja kõik liikumised katsetel ja võistlustel algavad algasendist. Muuda algasend endale ja koerale harjumuseks, et ära hoida mõttetuid punktide kaotusi koolitusvõistlustel.(Paremas käes hoia "maiust" ning vii see koera koonu juurest koos käsklusega üles, siis hakkab koer pead ülespoole ajades seda tahtma ja paratamatult vajub taguots= laudjas alla. Saanud koera istuma lipsatad  maiuse koheselt suhu ja lisaks kiidad koera verbaalselt-"hästi", "tubli". Hiljem jääb maiust üha vähemaks, kuid kiitus olgu alati koheselt olemas. Kui koer "maiusest" ei ole huvitatud, siis võid premeerida teda alati korrektse soorituse eest mänguga. Viimase eelduseks on aga asjaolu, et oled koos koeraga õppinud mängima! NB! "Maius" ei tähenda magusat söödavat pala vaid see on midagi väga head, mida koer muul ajal kunagi ei saa, kui õppusel.

Tavaliselt on selleks kas juustukuubikud, suitsuvorsti-viineri tükikesed, igaljuhul midagi lihalist on parem, kui kuiv küpsis või koerakrõbusk. "Maius" peab olema kiirelt kurgust alla minev pala! NB! Väldi korduskäsklusi - kui koer ei kuuletu, siis kasuta füüsilistmõjutust - pane ta ise maiuse abil kätega istuma.)

Rihmaga kõrvalkäik


Kõrvalkäiku vajame koeraga jalutades, et koer ei veaks rihmast ega tiirleks ümber peremehe. Kõrvalkäigu ajal peab jalutusrihm olema lõtv ja koera õlg-abaluu on peremehe vasaku jala juures. Harjutus algab algasendist, koer istub peremehe vasaku jala kõrval. Anname käskluse "kõrval" ja alustame liikumist. Liikumist oleks soovitav alustada vasaku jalaga, et koer tunnetaks paremini liikumise algust. Kui koer jääb mõtisklema või kipub tirima korratakse käsklust "kõrval" ja mõjutatakse koera terava tõmbega rihmast. Et koer jälgiks peremeest võib talle näidata maiust või mänguasja. Kui koer asub oma õigele kohale vasaku jala juurde, tuleb teda koheselt kiita. Sellisel meetodil taipab koer kiiresti, et peremehe kõrval on hea - turvaline, olla ees või tagapool aga ebameeldiv.

Pea meeles, et tõmme rihmast peab olema järsk ja küllaltki tugev aga seejärel lastakse rihm lõdvaks. Kui rihm on pidevalt pingul, ei taipa koer kõrvalkäigust midagi ja kujuneb harjumus tirida.(Shotlase puhul võib kasutada ka moodust, kus peremees hoiab vasakuskäes koera kohal maiust, mistõttu koer vaatab üles ja ei torma tirides ette. Või siis on paremas käes mänguasi, mida peibutades koerale näidatakse, et ta ikka oleks huvitatud kõrvalkäimisest, mitte nina maas nuuskimisest. Shotlane on tormakas ja hakkab alguses karglema, püüdes mänguasja või maiust kätte saada. Pead olema täpne maiust andma. Kui koer on kasvõi kolm sammu teinud üles vaadates karglemata- kohe maius suhu ja kõnd jätkub.Maiust on käes palju ja sa poetad seda sõrmedevahelt vastavalt vajadusele.

Ära kunagi anna maiust siis kui ta hüppab üles või ei käi korrektselt. Üldiselt on kiituse-maiuse jagamine suur kunst, mida annab igal peremehel portsaega õppida! Algajal koolitajal läheb rihm sassi ja maius kukub maha ja käed on sõlmes jne. Olge kannatlikud ja juba mõne nädala möödudes peale pidevaid harjutusi hakkab kõik laabuma!)

Peremehe peatumisel peab koer ilma käskluseta kohe iseseisvalt istuma. Selleks peab vasaku käega tõmbama rihmast üles. Kui kasutatakse maiust tuleb see tõsta koera ninast veidi kõrgemale ja koer jälgides maiust istub tihti ise (käsklust ei anta). Et koer istuks otse, mitte aga ei keeraks ennast peremehe suhtes risti (sagedane viga, koeral on nii mugavam peremeest jälgida) peame vasaku käega kui vajutame laudjale samas ka hoidma koera jala ligidale. Parema käega maiust näidates vii see koera kohale, mitte aga ära jäta paremale küljele, siis koer soovides paremini näha maiust, kipub end risti keerama. Selleks, et koer harjuks automaatselt peatumisel istuma, on soovitav teha 1-2-3 sammulist kõrvalkäiku, ühtlasi saame siis ka koera tihedamini kiita - seda ta meilt ju ootabki. Mida noorem on koer seda lühem olgu kõrvalkäik. Pikka aega, ühtlase tempoga, mööda sirgjoont käies kaotab koer peagi asja vastu huvi. Seega on kasulik teha kõrvalkäigu ajal sagedasi tempo muutusi, peatumist, pöördeid - need hoiavad koera tähelepanu virgemana ja harjutavad koera pidevalt jälgima peremehe tegevust.

Ümberpöörd toimub ümber peremehe vasaku õla, keerame end koerale vastu, koer liigub seljatagant läbi oma kohale vasaku külje juurde.(Võid pöörde ajal ka maiust seljatagant läbi viia, et koer sinust palju ei eemalduks, vaid sooritaks pöörde tihkelt sinu lähedal) Pea meeles, koera normaalne liikumine on küllaltki kiire ja peremehe igasugune lonkimine kõrvalkäigu ajal on koerale ebamugav. Seepärast kui teed kõrvalkäiku, tee seda reipalt.

Ainult võistlustel ja katsetel tempomuutusena nõutud üliaeglast kõrvalkäiku tehakse aeglaselt. Tempomuutuste korral on lubatud "kõrval" käskluse andmine, kuid koer kes on harjunud tunnetama vasakut jalga ei vaja seda käsklust. NB! Käsklus "kõrval" antakse ainult liikumise alguses ja tempomuutuste korral, mitte aga pööretel ega peatumisel.

Peremehe ükskõiksus vähendab koera täpsust. Seetõttu ära tee koolitust siis kui oled väsinud ja ei suuda keskenduda. Ära nõua jalutuskäikude ajal, et koer oleks kõrval - anna käsklus "jaluta". Kui koer kipub liigselt tirima, ütle "tasem" või "rahulikumalt" ja tee järsk tõmme rihmast. Arvesta, et kõrvalkäik on nii sinule kui ka koerale liiga väsitav, et seda igalpool nõuda.

Autor Anu Oks

Märksõnad:

Tagasi