Mida meie koerad söövad?Nii palju kui on inimesi, nii palju on ka arvamusi, kuidas koera õigesti sööta. Arvatakse, et koerad on aastatuhandeid söönud seda, mis inimesest üle jääb. Kuid koer ei ole prügihunt, kelle kaussi võib valimatult kallata kõik pere einelaua jäägid.

Selleks, et meie uuest pereliikmest kasvaks tugev ja terve loom, tuleb erilist tähelepanu pöörata kutsika toitmisele.

Kaasaegne tööstus oleks nagu selle töö meie eest ära teinud ja pakub kaubanduse ja kliinikute kaudu lugematute firmade valmistoite. Et natukene selles vallas pakutavas orienteeruda, peaks kõigepealt endale selgeks tegema, mis koera eluks üldse vajalik on ja see, mis toidus olla ei tohiks. Püüan selles vallas teile natuke abiks olla, kuna olen viimase 12 a jooksul teinud põhjalikku uurimust toitumise vallas.

Koerad on siiski kiskjad ja vajavad kindlalt oma toidus valku. Nüüd on kaks võimalust, kas see on loomne või taimne. Seega ei pööra ma toitude ettekettidel mingit tähelepanu proteiini %-le, vaid uurin mitu % on seal liha. Alla 50% lihasisaldusega toitusid ei tasuks oma lemmikule üldse anda, kuna tekib küsimus, et millest koosneb siis ülejäänu. Tavaliselt täidab selle suures osas teravili. Ülioluline on ka teravilja kooslus, sest just teraviljad võivad esile kutsuda kõige enam probleeme. (allergia, diabeet, neerupuudulikkus).

Odavad poeketi toidud sisaldavad tavaliselt 4-10% liha ja ülejäänu jääb nii teraviljale, mis võib suure tõenäosusega sisaldada maisi ja sojat – need on kõige levinumad GMO (geneetiliselt muundatud) teraviljad, mida on odav toota. Mida rohkem on tootja oma toidu koostist ja päritolu valmis avaldama, seda usaldusväärsem ta on.

Kindlasti ei tohiks toit sisaldada taimset gluteeni. Esimesel kohal peaks pakendil seisma loomne valk, mitte umbmäärane proteiini protsent. Koerte seedekulgla on eelkõige kohastunud lõhustuma loomset valku. Toidu põhikomponendid on koostises kirjas enne rasva. Mida eespool loetelus on komponent, seda enam ta seda sisaldab.

Süsivesikuid omastab koer paremini kui täislihatoiduline kass. Osad koerad taluvad süsivesikuid paremini, teised halvemini. Süsivesikud on energia allikas. Iga omanik teab, kui palju tema koer liigub, et seda mitte üle doseerida.

Teraviljad sisaldavad rohkelt tselluloosi kiudu, mida koerad ei ole võimelised seedima. Osad dieettoidud sisaldavad palju kiudu, et tekitada täiskõhu tunnet, samas on see raskesti seeditav. Kiu sisaldus võiks olla 4-5%, sest kiud on ka vajalik õige soole mikrofloora jaoks. Seedimises osalevad bakterid vajavad oma elutegevuseks kiudu. Kvaliteettoidu kiudaine toodetakse peedist.

Köögiviljad, marjad, puuvili on tavaliselt spetsiaalsetes ravitoitudes, kui esineb täielik teravilja talumatus.

Rasvad. Koerad omastavad loomseid rasvu hästi. Oluline on toiduga saada Omega 3 ja Omega 6 rasvu õiges vahekorras, mis ei tohiks ületada suhet 1:5-le, sest neid keha ise ei tooda. Suhe tagab põletikuliste protsesside kontrolli all olemise. Samas peaks kvaliteetoidus olema rasvade rääsumise vältimiseks naturaalsed säilitusaineid. E vitamiin nisuidudest, rosmariin ja naturaalne bioflavonoid C-vitamiinina. Vältige keemilisi säilitusaineid BHA ja BHT. Paljud neist on vähki tekitavad.

Lõpliku hinnagu saab anda ikkagi alles siis, kui toitu on oma koera peal proovitud. Hiljemalt kuu jooksul peaks tulemus olema näha. Kahjuks ei saa loomad ise oma toiduvalikus kaasa rääkida ja sõltuvad täiesti sellest, kui teadlik on tema peremees.

Allikas: Mustvee Loomakliinik

Märksõnad:

Tagasi